Krmení
KRMENÍ:
SENO:
Seno musí být hlavní složkou stravy králíka ze dvou důvodů:
- vláknina, která je v senu obsažená, podporuje peristaltiku střev a udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu. Tato vláknina je pro králíčka životně důležitá (mj. napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně)
Proto musí mít králík seno celoživotně neomezeně k dispozici.
Při nákupu sena dáváme pozor, aby bylo seno suché, voňavé, zelené a bezprašné. Pokud je seno navlhlé, tak zatuchne a zpravidla začne plesnivět, přičemž plíseň může vyvolat těžká onemocnění, neboť produkuje jedovatý aflatoxin, který je rakovinotvorný a poškozuje játra a ledviny.
Nejvhodnější je luční nebo horské seno, protože je to směs různých druhů lučních trav a bylin.
Pro mladé králíky, kteří rostou (= do 7 měsíců), je vhodnější seno, které obsahuje např. vojtěšku, pampelišku nebo jetel, protože má zvýšený obsah vápníku, který ušák potřebuje kvůli růstu zubů a kostí ve větším množství.
Seno doma skladujeme v temnu a suchu a nejlépe v jutových pytlích, polypropylenových pytlích s průduchy, ve starých povlacích na polštáře a peřiny, případně v proutěných koších nebo podobných prodyšných nádobách. Ze sena se tak snadno vypaří přebytečná vlhkost a nedochází ke vzniku plísní.
Nejhodnotnější je seno z první senoseče, která bývá na konci května a v červnu. Toto seno je totiž hrubší a obsahuje tím pádem více vlákniny a živin než seno z druhé senoseče (otavy), která probíhá v létě. Obsah látek v seně je závislý na mnoha faktorech (např. obsahu bylin a trav), přesto však můžeme určit aspoň jeho přibližnou výživovou hodnotu – seno průměrně obsahuje 8 -16 % hrubých bílkovin, 22 - 35 % vlákniny, 3 - 5 % vápníku a 1 - 3 % fosforu.
Čerstvě usušené seno musíme před zkrmením nechat odležet 6 týdnů, protože, ačkoliv se nám zdá suché, probíhají v něm ještě biochemické změny, které mohou u zvířat vyvolat těžké trávící problémy.
VODA:
Voda musí být každý den měněna. Vodu podáváme čistou a pokojové teploty. Z tohoto důvodu je v kleci vhodnější napáječka. Je vhodné 1x týdně všechny části napáječky pořádně vyčistit, aby se odstranily vodní řasy a různé usazeniny. Čištění je jednoduché - do napáječky nalejeme díl octu a díl vody, přidáme trochu rýže, pořadně protřepeme, vypláchneme a napáječka je jako nová.
Do vody můžeme přidávat přípravek Acidomid K, který vodu okyseluje a zabraňuje tak množení patogenních bakterií a plísní ve vodě. Taktéž působí jako prevence proti kokcidióze. Někteří králíci nechtějí vodu ochucenou Acidomidem pít. Není to žádná tragédie a králíkovi pak Acidomid nenutíme.
Ostatní minerální a vitamínové přípravky jsou pro správně živeného králíka veskrze zbytečné (jejich nadbytek způsobuje dokonce těžká onemocnění) a podáváme je jen po domluvě s kompetentním veterinářem.
Jak naučit králíčka pít z napáječky?
Ne každý králíček umí pít z napáječky, a proto to ty, kteří z ní pít neumí, musíme naučit. Nejlépe to ušák pochopí, když mu napáječku podáte k tlamičce a kuličkou se zlehka dotknete jeho pysků tak, aby vytekla kapka. Ve chvíli, kdy ušák kuličku olízne a zjistí, že tudy teče voda, máte vyhráno.
Napáječka s vodu
SMĚS:
Směsy obilného krmiva
Kvalitní kupované směsi obilí nebo granule, obsahující např. ječmen, pšenici, vojtěšku, minerální látky a vitamíny. Kvalitní směs by měla obsahovat minimálně 18% vlákniny.
VHODNÁ ZELENINA:
Řeřicha
Červená řepa
Fenykl
Čekanka
Cuketa
Ředkvička s listy
Kopr
Rajčata-bez zelených částí!!!
Okurka
Papriky
Mrkev s natí
Celer s natí
Petržel s natí
Saláty
rajčata
Papriky
mrkev
SEZNAM VHODNÉHO OVOCE:
Ostružiny
Jablka
Borůvky
Papaya
Meloun
Švestky
Jahody
Hruška
Maliny
Ananas
Broskev
Pomeranč-bez slupky
Banán-omezeně,jsou velmi kalorické
Hroznové víno-omezeně,jsou velmi kalorické.
SEZNAM VHODNÝCH BYLINEK:
Hluchavka
Měsíček
Jílek vytrvalý
Šeřík
Vojtěška
Jetel
Papelišky(listy,květy,stonky)
Bojínek luční
Psárka luční
Kapřiva-výhradně absolutně usušená-jinak pálí)
Srha říznačka
Pampeliška
Vojtěška
Jetel
POCHOUTKY:
Králíček by měl dostávat zásadně pouze dobrůtky, které jsou určené králíčkům, a maximálně v množství, které je uvedeno na obalu. Jakékoliv lidské sladkosti jsou absolutně nevhodné, protože obsahují cukr, který je pro králíčky velmi nezdravý a kazí se jim po nich zoubky, které nelze (na rozdíl od lidských) spravit. Bolest zkažených zoubků je pro králíčka absolutně nesnesitelná.
Podávání zbytků lidského jídla je nevhodné. Králíček je přece milý člen rodiny a má právo na svůj exkluzivní jídelníček.